Krótka historia sukienek

Sukienki są noszone przez ludzi od tysięcy lat. Pierwsze odnotowane użycie sukienki miało miejsce około 5 300 lat p.n.e. w starożytnym Egipcie, gdzie była ona noszona zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety jako rodzaj tuniki. Wykonana była z plisowanego płótna, które owijano wokół ciała i wiązano w talii sznurkiem.

 

Starożytni Grecy również nosili sukienki, ale były one bardziej podobne do kimona niż do współczesnych sukienek. Mężczyźni nosili je do kolan, a kobiety do kostek, i były one utrzymywane razem z broszkami lub szpilkami fibula. Chociaż Grecy nie nosili bielizny, niektóre kobiety nosiły pod sukniami formę stanika wykonanego z żołądków zwierząt.

 

Bielizna znana jako kirtle pojawiła się w Europie w XIV wieku i była to w zasadzie długa tunika, która sięgała do stóp użytkownika. Była ona wykonana z lnu lub wełny i sięgała aż do stóp, dzięki czemu można ją było nosić z legginsami lub wężami, a nie z bielizną, ponieważ taka nie istniała. Kirtle noszono do XVII wieku, kiedy to zastąpiły je houppelandes – suknie o pełnej długości, sięgające do kostek.