Weterynarz neurochirurg

Źródło: https://wetgliwice.pl/

Weterynarz neurochirurg to lekarz weterynarii zajmujący się chirurgią układu nerwowego. Jakie operacje najczęściej przeprowadza specjalista w tej dziedzinie, w jakich sytuacjach odpowiedzialny właściciel czworonoga powinien się do niego zwrócić i gdzie szukać najlepszych lekarzy zajmujących się leczeniem chirurgicznym układu nerwowego psów, kotów i innych zwierząt? Odpowiadamy.

Czym zajmuje się weterynarz neurochirurg?

Weterynarz neurochirurg zajmuje się operacyjnym leczeniem układu nerwowego, a więc wykonuje przede wszystkim operacje kręgosłupa oraz mózgowia u zwierząt. Najczęściej wykonywanymi przez niego zabiegami są operacje kręgosłupa w tym: dyskopatie, mielopatie (niestabilność szczytowo-obrotowa, syndrom chwiejności, inaczej Wobblera), zespół ogona końskiego oraz stabilizacje złamań/nadwichnięć w obrębie kręgów. Często jest także odpowiedzialny za operacyjne leczenie schorzeń w rodzaju wodogłowia, torbieli podpajęczynówkowych, a przy tym wykonuje wiele innych specjalistycznych zabiegów. Objawy chorób, które wymagają operacyjnego leczenia, często nie są jednak jasne i jednoznaczne, dlatego też każdy odpowiedzialny właściciel czworonoga musi być świadomy, jakie sygnały powinny skierować go (wraz z jego pupilem) do specjalisty.

Kiedy należy się zwrócić do specjalisty w tej dziedzinie?

Do najczęstszych chorób neurologicznych występujących u psów należą dyskopatie, mielopatie i zespół końskiego ogona (określany fachowo mianem zwyrodnieniowego zwężenia lędźwiowo-krzyżowego). Koty podatne są na choroby neurologiczne będące powikłaniami po innych schorzeniach, takie jak zapalenia krążków międzykręgowych, zapalenia rdzenia oraz zmiany naczyniowe w obrębie układu krążenia będące również często przyczyną niedowładów. Jakie objawy powinny Cię zaalarmować?

Nietypowe zachowania

Co istotne, do objawów neurologicznych należy zaliczyć także o nieco trudniejsze, ale wciąż możliwe do wychwycenia zmiany w zachowaniu zwierzęcia – takie jak ciągłe chodzenie, nadmierne obniżenie głowy w stosunku do reszty ciała wywołane przykurczem mięśni karku i szyi, popiskiwanie lub wycie bez widocznej przyczyny czy nawet szczękanie zębami. Wiele z tych objawów może jednak zostać mylnie odczytanych przez właścicieli starszych psów jako oznaka starzenia się i demencji. Należy jednak pamiętać, aby zawsze sprawdzić, czy żaden z objawów nie ma swojego uzasadnienia w dysfunkcji układu nerwowego. Być może pupilowi – pomimo jego wieku – można będzie jeszcze ulżyć i sprawić, że ostatnie lata jego życia będą dla niego komfortowe.