Ruch prawostronny i lewostronny na drodze 

Kiedy prowadzisz samochód, po której stronie drogi jedziesz? Większość ludzi odpowiedziałaby „po lewej”, co jest prawidłową odpowiedzią. „Dlaczego?”, możesz zapytać. To dlatego, że w większości krajów, takich jak USA i Wielka Brytania, ruch drogowy odbywa się po prawej stronie drogi. Dlaczego więc istnieją wyjątki od tej reguły? Czy po prostu nie lubią, gdy rzeczy są proste?

 

Okazuje się, że nie jest to wcale arbitralne ani kapryśne – w rzeczywistości ma to wiele sensu, gdy się nad tym zastanowić. Najpierw zdefiniujmy, co rozumiemy przez „ruch lewostronny” i „ruch prawostronny”. Tradycyjnie, ruch prawostronny oznacza, że pojazdy trzymają się prawej strony drogi – to znaczy, że ludzie są w swoich samochodach po stronie kierowcy, kiedy się mijają. W ruchu lewostronnym wszystko to jest odwrócone: ludzie są w swoich samochodach po lewej stronie, kiedy się mijają.

 

Dlaczego więc w niektórych krajach obowiązuje ruch lewostronny, a w innych prawostronny? Powodem jest precedens historyczny: po pierwsze, kraje używały różnych rodzajów transportu, co wpłynęło na to, jak ich drogi rozwijały się w czasie. W tamtych czasach o wiele więcej jeździło się konno niż samochodem. Więcej dowiesz się na: tuningster.pl