Akumulatory żelowe

Akumulatory żelowe to rodzaj akumulatorów kwasowo-ołowiowych, w których elektrolit jest w postaci żelu. To rozwiązanie technologiczne pozwala na eliminację wielu problemów, jakie mogą występować przy użyciu standardowych baterii kwasowo-ołowiowych. Stąd też, akumulatory żelowe cieszą się dużą popularnością w wielu prezentujących różny poziom zaawansowania sektorach.

Charakterystyczną cechą akumulatorów żelowych jest ich wydłużona żywotność w porównaniu do akumulatorów kwasowo-ołowiowych. Wynika to z faktu, że elektrolit w postaci żelu zapobiega szybkim procesom korozji płytek ołowianych, które są nieodłącznym elementem każdego akumulatora. To z kolei pozwala na utrzymanie pełnej wydajności akumulatora przez dłuższy okres czasu.

Zastosowanie akumulatorów żelowych

Ważnym obszarem zastosowania akumulatorów żelowych jest telekomunikacja. Są one idealne do stosowania w stacjach bazowych, centrach danych, a także w systemach UPS. Akumulatory żelowe są często używane też w pojazdach elektrycznych, zarówno w tych profesjonalnych, jak i amatorskich. Z powodzeniem można je stosować w wózkach inwalidzkich, skuterach, a nawet w łodziach i jachtach.

Akumulatory żelowe są również niezastąpione w systemach zasilania awaryjnego, gdzie ich długa żywotność i wyjątkowo bezpieczna praca są nieocenione. Dzięki niemal zerowemu ryzyku wycieku, akumulatory żelowe mogą być montowane w różnych pozycjach, co pozwala na swobodę konfiguracji systemów awaryjnych.

Zalety i wady akumulatorów żelowych

Do kluczowych zalet akumulatorów żelowych zalicza się ich długą żywotność, bezpieczeństwo użytkowania oraz odporność na trudne warunki. Akumulator żelowy posiada większą wytrzymałość na cykle ładowania i rozładowania, co sprawia, że jest to technologia, która służy przez długie lata. Dodatkową zaletą jest fakt, że są one całkowicie odporne na przecieki, nawet w przypadku uszkodzenia obudowy.

Do wad akumulatorów żelowych można zaliczyć ich wyższą cenę w porównaniu do standardowych akumulatorów kwasowo-ołowiowych. Niemniej jednak, biorąc pod uwagę długą żywotność i niezawodność, jest to opłacalne rozwiązanie na dłuższą metą. Inne wady to większa masa w porównaniu do akumulatorów litowo-jonowych i mniejsza wydajność w niskich temperaturach.