Psychoterapia w leczeniu depresji — na jaką metodę postawić?

Zmagasz się z depresją i planujesz rozpoczęcie profesjonalnej psychoterapii? Przed zgłoszeniem się do specjalisty warto poznać metody prowadzenia leczenia. W ten sposób możesz od początku skupić się na kwestiach, które są dla ciebie ważne. Sprawdź, jakie rodzaje psychoterapii są polecane w przypadku depresji.

 

Psychoterapia poznawczo-behawioralna

Jedną z najpopularniejszych obecnie form psychoterapii jest metoda poznawczo-behawioralna, która jest w szczególności polecana właśnie osobom z depresją. Podczas indywidualnych spotkań specjalista ze strony http://www.psychoterapia.lublin.pl/oferta/psychoterapia/ skupi się na poprawie jakości życia pacjenta poprzez zmianę negatywnych przekonań i szkodliwych zachowań. W przypadku tego rodzaju terapii ważne jest zorientowanie na teraźniejszość i rozwiązanie problemu. Proces leczenia jest z założenia krótki i pojawiają się w nim zadania domowe.

 

Psychoterapia interpersonalna

W psychoterapii interpersonalnej w centrum zainteresowania znajdują się relacje społeczne pacjenta i związane z nimi problemy. Zgodnie z jej założeniami depresja jest powiązana w mniejszym bądź większym stopniu właśnie z relacjami osoby chorej z innymi ludźmi. Celem leczenia jest natomiast poprawa stosunków z najbliższym otoczeniem, a także podniesienie samooceny pacjenta. Psychoterapeuci z ośrodka W Dialogu podczas spotkań uwzględniają kontekst społeczny osoby zmagającej się z depresją, a także pomagają w radzeniu sobie np. z konfliktami w rodzinie, poprawą komunikacji czy też wyznaczaniem granic.