Budżetowanie finansowe

Źródło: https://www.controlling-systems.pl/

Do czego służy budżetowanie finansowe

Budżetowanie finansowe jest jednym z obszarów controllingu oferowanego przez naszą firmę Controlling Systems. Oferujemy możliwość zastosowania funkcjonalnego i usprawniającego działanie całego przedsiębiorstwa systemu informacji zarządczej. Działania związane z opracowywaniem i kontrolowaniem budżetu mają kluczowy wpływ na efektywność planowania i prognozowania licznych procesów, włącznie z szacowaniem zysków na podstawie konkretnych analiz, trendów i innych kluczowych danych.

Główne zastosowania

Budżetowanie ma na celu przede wszystkim wdrażanie odpowiednich planów strategicznych, które bazują na pewnych i zweryfikowanych informacjach. W procesie tym możliwe jest ustalenie najważniejszych priorytetów i wdrożenie działań dopasowanych do posiadanych zasobów. W zakres działań wchodzi też utrzymywanie kontroli nad wydatkami firmy oraz ich monitorowanie. Proces ten umożliwia zestawianie ze sobą aktualnych wyników z docelowymi planami, ułatwiając ocenę skuteczności podejmowanych czynności oraz identyfikację niepożądanych odchyleń od budżetu. Na jego podstawie można też wprowadzać niezbędne korekty, które mają na celu poprawę wyników. Działania te znacząco usprawniają proces zarządzania przychodami i kosztami w oparciu o ustalanie właściwych marży czy kompleksowe analizy rentowności. Kwestie te pozostają nie bez znaczenia również dla przemyślanych inwestycji w działania marketingowe i promocyjne.

Najważniejsze funkcje

Budżetowanie jest procesem, który dostarcza menedżerom i innym pracownikom dostęp do wielu wartościowych informacji. Za jego pośrednictwem można zyskać wgląd w dane określające stopień realizacji zadań w wybranym okresie, co ułatwia zarządzanie finansami firmy. Proces ten sprzyja też lepszej koordynacji działań w przedsiębiorstwie, ponieważ umożliwia ujęcie ich w spójnym i zgodnym z wszystkimi jego obszarami budżecie. Ważną kwestią pozostaje funkcja motywacyjna tego procesu, która jest istotna z punktu widzenia osób odpowiedzialnych za przygotowanie budżetu oraz ułatwia im opracowywanie planów możliwych do faktycznej realizacji. Funkcja kontrolna ma natomiast znaczenie dlatego, że ułatwia ocenę stopnia wykonania ustalonych wcześniej zadań. W samym procesie sporządzania budżetu odbywa się jego kontrola wstępna, po czym następuje kontrola bieżąca i finalnie kontrola wynikowa. Takie podejście ułatwia identyfikację odchyleń względem planu początkowego.