Dom

Panele słoneczne – jak działają?

Jeśli chcesz obniżyć rachunki za energię i zmniejszyć emisję dwutlenku węgla, to instalacja fotowoltaiczna może być dobrym wyborem. Istnieją pytania dotyczące kosztów, kwestii technicznych i stylu życia, które trzeba będzie rozważyć. Czy możesz sobie pozwolić na koszt paneli? Czy masz odpowiednie miejsce na instalację paneli? Kiedy zużywasz energię elektryczną i ile możesz jej zużyć, gdy panele ją wytwarzają?

Co to jest fotowoltaika?

Systemy energii elektrycznej wykorzystujące panele słoneczne, znane również jako fotowoltaika (PV), przechwytują energię słoneczną za pomocą ogniw fotowoltaicznych. Jest to jedna z najbardziej znanych form technologii odnawialnej, wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni do widoku paneli słonecznych na dachach domów i budynków publicznych w całej Wielkiej Brytanii.

Ich działanie polega na przekształcaniu światła słonecznego w energię elektryczną za pomocą ogniw fotowoltaicznych, która może zasilać urządzenia gospodarstwa domowego i oświetlenie.

Ile kosztują panele słoneczne?

Ten system wymagałby około 20m2 powierzchni dachowej dla paneli. Koszt ten obejmuje pozostały sprzęt systemu – inwerter, licznik generacji, system montażu paneli oraz okablowanie, a także koszt robocizny związanej z dostawą, instalacją, podłączeniem i rejestracją systemu oraz rusztowania w przypadku większości systemów montowanych na dachu.

Po zainstalowaniu można oczekiwać, że system będzie działał przez 25 lat. Jest mało prawdopodobne, aby w tym czasie wymagał on wielu zabiegów konserwacyjnych. Woda deszczowa powinna myć panele, ale w niektórych rejonach można zauważyć więcej kurzu osiadającego na panelach, który może wymagać czyszczenia. Zazwyczaj gwarancja producenta obejmuje wszelkie usterki paneli fotowoltaicznych – należy jednak upewnić się, że jest ona aktualna przed wyrażeniem zgody na instalację.

Jednym z elementów wyposażenia, który prawdopodobnie będzie wymagał wymiany jest inwerter. Zadaniem inwertera jest zmiana rodzaju energii elektrycznej generowanej przez panele (DC) na rodzaj energii elektrycznej, która zasila gospodarstwo domowe i jest eksportowana do sieci krajowej (napięcie sieciowe AC). Zazwyczaj inwerter trwa około 10-12 lat, więc prawdopodobnie będzie musiał być wymieniony co najmniej raz w ciągu życia systemu. Należy również mieć oko na wszelkie pobliskie drzewa – i przyciąć je, jeśli ich gałęzie zaczną zacieniać panele słoneczne. Każde zacienienie zmniejszy wydajność systemu.