Systemy płatności w branży e-commerce

/

Jeśli planujesz otworzenie sklepu internetowego, to musisz pamiętać o przepływie pieniędzy pomiędzy klientem a Twoją platformą. Z jednej strony masz zapewnić sobie zyski, a z drugiej umożliwić konsumentom bezpieczne i szybkie zakupy. W branży e-commerce mamy do czynienia z wieloma systemami płatności, ale postanowiliśmy wybrać tylko kilka z nich i krótko je opisać. Zapraszamy do lektury.

Zaufanie do metod płatności

Co jest kluczem do sukcesu w e-biznesie?  Zdecydowanie zaufanie. Klient nie ma możliwości dotknąć towaru, dlatego musi ufać sklepowi i formom płatności, jakie oferuje. Możemy wyróżnić trzy rodzaje płatności: karta kredytowa, elektroniczny przelew bankowy i płatność za pośrednictwem operatora szybkich przelewów. Karta kredytowa jest akceptowalna wszędzie, ale problem z nią jest taki, że tylko garstka posiadaczy konta bankowego ma kartę kredytową (istnieje różnica pomiędzy kartą kredytową, a bankomatową - wkrótce je opiszemy). Elektroniczny przelew bankowy to jedna z lepszych metod płatności. System łączy się z bankiem konsumenta i wypełnia wszystkie pola przelewu. Zadaniem konsumenta jest już tylko przepisanie numeru z tokena i realizacja płatności. Nie każdy konsument posiada jednak konto internetowe, dlatego i ta forma płatności nie będzie faworytem nowoczesnego e-sklepu.

Szybkie przelewy online dedykowane sklepom

Nowoczesna platforma e-commerce powinna oferować błyskawiczne zakupy i błyskawiczne płatności. Warto zatem skorzystać z usług operatorów szybkich przelewów. Na Polskim rynku wyróżniamy trzy marki. Pierwsza z nich to Dotpay. Krakowska spółka jest największym operatorem w kraju i obsługuje ponad 20 000 sklepów internetowych. Na drugim miejscu znajduje się Paypal, a na kolejnych Payu i PayByNet. Operatorzy umożliwiają płacenie przy wykorzystaniu ponad 140 kanałów płatności (Dotpay ma na liście nawet banki spółdzielcze). Wystarczy od czasu do czasu doładować konto i kupować międzynarodowo. Systemy szybkich płatności gwarantują przewalutowanie pieniędzy, dlatego Polacy mogą kupować online nawet za granicą (i na odwrót też). Największą zaletą pozostaje szybkość transferu. Przelewy realizowane są w kilka sekund, a konsumenci mogą płacić nawet w weekendy.

Który system jest najlepszy?

Zdecydowanie szybkie płatności online są najlepszym systemem, bo oprócz błyskawicznych transferów oferują również maksymalny poziom bezpieczeństwa. Dotpay został doceniony na całym świecie dzięki innowacjom w kwestiach bramek płatności. To pokazuje, że Polska firma rozumie światowe standardy i dba o rodzimy rynek przyczyniając się do ekspansji światowego. Decydując się na otworzenie sklepu internetowego, warto zapewnić wybór metod płatności i stawiać szybkie przelewy ponad innymi, bo to one nakręcają całą koniunkturę sprzedaży.